Nėštumas – normali fiziologinė būsena

Normalus nėštumas – tai fiziologinė moters būsena, kurios metu organizme įvyksta daug laikinai atsirandančių pokyčių, nulemtų hormonų pusiausvyros persitvarkymo, taip sudarydami sąlygas normaliai formuotis vaisiui, parengia organizmą gimdymui.

Jei nėštumas normalus – telieka pasirūpinti tik tinkamu moters dienos režimu ir subalansuota mityba. Nes nėštumo metu padidėja energijos ir daugelio maistinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų poreikis, pagreitėja medžiagų apykaita. Mitybos įpročiai, kūno svoris ir vartojami maisto papildai tiesiogiai veikia moters organizmą, vaisiaus audinių ir organų formąvimąsi.

 

Būsimos mamos mityba

Tinkama nėščiosios mityba prasideda nuo reguliariaus maitinimosi: pirmąją nėštumo pusę rekomenduojama valgyti 4 kartus per dieną, antrąją – 5 – 6 kartus per dieną. Nėščiosios mityba turi atitikti sveikos mitybos taisykles:

• Valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinės nei gyvulinės kilmės maistą;

• Kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių daržovių ir vaisių;

• Riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštien ar liesa mėsa;

• Vartoti liesus pieno produktus – varškę, sūrį, jogurtą, kefyrą;

• Riboti valgomosios druskos kiekį;

• Vengti produktų, kuriuose yra konservantų ir dažiklių;

• Sumažinti kofeino vartojimą, leidžiamas kavos kiekis 2 – 3  puodeliai, geriau gerti balintą kavą.

 

Būtiniausi vitaminai

Vitaminas A didina atsparumą infekcinėms ligoms, būtinas normaliam regėjimui, stiprina odą. Nėščiajai vitamino A reikia 25% daugiau nei iki nėštumo.

Vitaminas C dalyvauja kolageno sintezėje, tai svarbu palaikant normalią kaulų, kremzlinio audinio, raumenų skaidulų, kraujagyslių sienelės, odos struktūrą, yra vienas svarbiausių antioksidatorių. Kasdien vitamino C reikia apie 80g.

Vitaminas D gerina vaisiaus augimą, kaulų kalcifikaciją, dantų ir emalio formavimąsi.

Folio rūgštis ypač svarbi pirmaisiais nėštumo mėnesiais. Ji dalyvauja medžiagų apykaitoje, kraujo gamyboje, susidarant vaisiaus audiniams. Dėl jos trūkumo gali atsirasti vaisiaus apsigimimai, ypač nervinio vamzdelio defektai, sulėtėti vaisiaus augimas. Motinai folinės rūgšties trūkumas gali įtakoti persileidimus, priešlaikinius placentos atšokimus bei gimdymus.

 

Ir mineralai

Kalcio beisilaukiančiai mamai reikia du kartus daugiau negu įprasta. Kalcio reikia formuojantis dantims ir kaulams, jis dalyvauja kraujo krešėjime, būtinas nervų sistemos, visų organizmo liaukų sekrecinei veiklai.

Cinkas svarbus augančiam vaisiui ir besiformuojančiai placientai.

Jodas būtinas nervų sistemos ir smegenų raidai, skydliaukės hormonų, kurie dalyvauja medžiagų ir energijos apykaitoje, reguliuoja augimą, psichikos ir fizinę raidą, sintezei.

Geležies poreikis nėščiosioms smarkiai padidėja, didžiausias – III nėštumo trimestrą. Jos reikia hemaglobino sintezei, imuninei sistemai stiprinti, vaisiui augti.

 

Specialūs vitaminai besilaukiančioms

Nei tinkama bei subalansuota mityba, nei pavienių vitaminų vartojimas neužtikrina nėščiosios organizmo aprūpinimo visais reikiamais vitaminais, mikoelementais ir mineralais. Todėl papildomą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį rekomenduojama pradėti vartoti nuo nėštumo pradžios. Geriausia vartoti maisto papildus, specialiai subalansuotus  nėščiosioms, kuriuose reikalingų medžiagų kiekis yra optimalus. Vienas iš rinkoje esančių specialių būsimoms mamoms sukurtų vitaminų –  Jamieson Pre-Natal vitaminai besilaukiančioms.

Jamieson Pre-Natal vitaminų ir mineralų kompleksas skirtas patenkinti padidėjusius besilaukiančios motinos organizmo ir besivystančio vaisiaus poreikius vartojant po 1 kapletę per parą valgio metu. Jo sudėtyje esantys komponentai padeda organizmui apsisaugoti nuo gimdymo traumų, infekcijų, lemiančių persileidimą, toksemijos, rytinio pykinimo. Gerina metabolizmą ir fizinę būklę nėštumo ir žindymo periodu.

Visi Jamieson Pre-Natal esantys mineralai yra chelato pavidalo, todėl reikalingos medžiagos (vitaminai ir mineralai) lengvai virškinamos ir pasisavinamos organizmo. Šiame produkte yra didesnis kalcio ir geležies kiekis, nes tai yra svarbiausi mineralai nėštumo metu.  

Sudėtyje yra iš natūralių šaltinių išgauto rutino, hesperidino, acerolos, erškėtuogių ir bioflavonoidų (kompleksiškai su vitaminu C veikiančių augalinių faktorių), pipirmėtės, ramunėlių ir virškinimo fermentų bromelaino, papaino, amilazės, lipazės ir celulazės. Natūralaus virškinimo trakto fermento dėka preparatas gerai toleruojamas – nėštumo metu tai yra ypač svarbu.