Šių dienų skausminga rykštė – nuovargis ir nerimas

Išoriniai ir vidiniai veiksniai stipriai veikia tiek fizinę tiek psichinę mūsų gyventojų sveikatą. Be aiškios priežasties jaučiamas nerimas, nuovargis, padidėjęs jautrumas – gana dažni mūsų pacientų nusiskundimai.

Nuolat žmogų kamuojantis nerimas veikia psichologinę būseną, žaloja asmenybę, mažina socialinius ir profesinius pasiekimus, o kartu ir gyvenimo kokybę. Nevaldomas nerimas gali įtakoti ir rimtesnių ligų – neurozių ar net depresijos išsivystymą.Norint sumažinti pacientus kamuojantį nerimą, nuovargį, streso sukeltus padarinius, rekomenduojama skirti B grupės vitaminų kompleksus.

 

B grupės vitaminų svarba gerai nervų sistemos veiklai

Žmogaus, kurio organizmas kasdien gauna pakankamą B vitamino kiekį, gali efektyviai kovoti su stresu, nerimu, nuovargiu. Kai jų trūksta, žmogus greičiau pavargsta, silpsta atmintis, dažniau skauda galvą, kamuoja migrena, padidėja dirglumas, gali nemaloniai tvinkčioti ar trūkčioti raumenys, varginti tirpimai. Atminties, ypač įsiminimo, procesai yra priklausomi nuo B grupės vitaminų, jų trūkumas kartu su mažakraujyste sukelia sunkius atminties susilpnėjimo požymius. Kartais tai būna pagrindinė įsiminimo trūkumo priežastis. 

Neuritų ir radikulitų atveju B grupės vitaminai taip pat labai reikalingi. Vartojant B grupės vitaminus pagerėja nervų sistemos mityba, nervai sustiprėja, mažėja rizika, kad negalavimas vėl pasikartos. Be to, jie smarkiai pagerina nuskausminamųjų ir uždegimą slopinančių vaistų poveikį, sumažina kepenų reakcijas į vaistą.

 

B grupės pritaikymas kitoms organizmo funkcijoms stiprinti

Be įpatingo poveikio nervų sistemai, B grupės vitaminai dar svarbūs odos, plaukų, akių, kepenų sveikatai ir raumenų tonusui palaikyti, taip pat širdies ligų profilaktikai. 

Jie dalyvauja angliavandenių, baltymų, riebalų apykaitoje, reikalingi oksidacijos – redukcijos reakcijoms. Kai kurie B grupės vitaminai dalyvauja ir kraujo gamybos procese.

 

B grupės vitaminų galima gauti ir su maistu

Be abejo, yra tikimybė, kad kai kurių vitamino B grupės vitaminų pacientas gali gauti su maistu, tačiau norint užtikrinti reikiamą vitaminų kiekį organizme, reiktų laikytis keletos taisyklių: 

• Tyrimai rodo, kad daugumos žmonių mityba nėra optimali. Ją reikia koreguoti individualiai: atsižvelgiant į žmogaus gyvenseną, medžiagų apykaitos savybes, intensyviausiai dirbančių ir labiausiai pažeidžiamų organizmo sistemų apsaugą ir stiprinimą;

• Valgyti pakankamai grūdinių kultūrų, mėsos, kepenų, pieno produktų, lapinių salotų; 

• Ruošiant valgį, įvertinti terminio apdorojimo poveikį vitaminams;

• Mitybą reikia papildyti vitaminais ir dažniausiai ne pavieniais vitaminais, bet jų deriniais. B grupės vitaminų funkcijos yra ypač glaudžiai susijusios, todėl racionalu vartoti jų kompleksą. 

Net ir įvykdžius šiuos nurodymus, neįmanoma užtikrinti, kad organizmas pasisavins reikiamą kiekį vitaminų. Vitaminų pasisavinimas iš maisto taip pat priklauso nuo bendros organizmo sveikatos būklės, ypač nuo tinkamos virškinamojo tarkto būklės. O ir pasisavinus reikiamą kiekį vitamino B, jo atsargų organizme pakanka 1 – 2 savaitėms.

 

Stresas ir B grupės atsargos  

Veikiant stresui, esant nerimui ir lėtiniui nuovargiui vitamino B atsargos organizme sunaudojamos  greičiau, nes streso metu ypač išauga B grupės vitaminų poreikis. Tada jų trūkumas blogina cholesterolio metabolizmą, daugėja organizmui nenaudingų mažo tankio lipidų kraujyje, dėl to vystosi kraujagyslių ateroskleroziniai pakitimai, todėl pagalba tokiems pacientams tiesiog būtina.

 

Sprendimas – B grupės kompleksai

Visų pirma reikia bandyti pašalinti nerimą ir nervinę įtampą sukeliančius veiksnius. Tačiau deja, realiame gyvenime tai praktiškai neįmanoma. Galima šiek tiek koreguoti mitybą, atsisakyti kofeino turinčių produktų, valgyti daugiau šviežių vaisių, daržovių. 

Tačiau vien šių priemonių nepakanka, rekomenduojama organizmą papildyti B grupės preparatais, padedančiais įveikti nerimą ir nervinę įtampą. 

Preparatų,  kuriuose yra keleto B grupės vitaminų kompleksas, rinkoje yra ne taip ir mažai, Tarpusavyje lyginat B kompleksų sudėtį, ryškios dvi tendencijos: B grupės vitaminų paros normos tikrai didelės – B1 882%; B2 882%; B6 1364%; B12 883% rekomenduojamos paros normos, tačiau kompleksą sudaro tik trys ar keturi pagrindiniai B grupės vitaminai. Antra tendencija – komplekse yra daugiau B grupės vitaminų (į sudėtį įeina ne tik B1, B2, B6, bet ir B3, B5, B12) , tačiau jų kiekis neviršija arba nežymiai viršija rekomenduojamą paros normą. Ir tik keliuose produktuose yra pilnas B grupės vitaminų kompleksas su padidintomis B grupės vitaminų dozėmis. Vienas iš jų, kanadiečių firmos Jamieson, gaminančios itin aukštos kokybės produktus,  maisto papildas – pailginto veikimo Vitaminų B kompleksas 100. 

Šiame maisto papilde visi aštuoni B grupės vitaminai yra didesnėmis nei rekomenduojamos paros normos, dozėmis. Kiekvienoje tabletėje yra:  tiamino 100 mg, 7143%; riboflavino 100 mg, 6250%; niacino 100 mg, 556%; vitamino B6 100 mg, 5000%; vitamino B12 100 μg,10000%; biotino 0,1 mg, 67%; pantoteno rūgšties 100 mg,1667%; folacino 400 μg, 200%; cholino bitartrato 100 mg; inozitolio 100 mg. 

Didesnės B grupės vitaminų dozės optimaliai užtikrina individualius organizmo poreikius, susijusius su kiekvieno žmogaus genetiniu paveldu, gyvensena, fiziniu, emociniu krūviu. Dažnai optimalūs organizmo poreikiai kelis kartus viršija rekomenduojamą paros normą. 

Tarp visų B grupės vitaminų, šiame komplekse yra 400 mikrogramų ir vitamino B 9 (folio rūgšties), kuris reikalingas normaliam eritrocitų brendimui, besilaukiančioms moterims siekiant  sumažinti įgimtų vaisiaus ligų riziką ir kuris labai veiksmingai padeda įveikti depresiją. 

Speciali gamybos tecnologija leidžia kapletei ištirpti palaipsniui, užtikrindama poveikį visą parą. B grupės vitaminai iš kapletės išsiskiria nedidelėmis porcijomis, veikia 6 – 8 val ir yra optimaliai pasisavinami. Taip užtikrinamas ilgesnis, stipresnis ir saugesnis kiekvienos tabletės poveikis.

Tikėtina, kad asmenims, linkusiems į alergines reakcijas, dėl laipsniško atsipalaidavimo organizme šis vitaminų kompleksas gali būti saugesnis. Be to, šio produkto sudėtyje nėra dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų, o tai taip pat sumažina aleginių reakcijų tikimybę. Taip pat pailginto veikimo Vitaminų B komplekse nėra cukraus, druskos, krakmolo, gliuteno ir laktozės, todėl jį drąsiai gali vartoti pacientai, sergantys cukriniu diabetu.